O Śląsku

Krajobraz Śląska zmieniany jest przez energię

Śląsk i energia

Śląsk to czysta energia i nie ma w tym zbytniej przesady. Region śląska od zawsze kojarzony był z wydobyciem węgla kamiennego oraz z opartą o niego produkcją energii, jednak obecnie zaczyna się ją pozyskiwać także z alternatywnych źródeł. Ten krótki artykuł mówi o farmach wiatrowych, które są najmniej popularnym źródłam energii odnawialnej na Śląsku.

www.drobnyszczegol.pl
Farma wiatrowa i biedronka

Nowoczesne farmy wiatrowe zaczęły powoli pojawiać się na Śląsku kilka lat temu. Najtrudniejszą częścią procesu budowy nowej konstrukcji jest zmiana mentalności ludzi. W małych społecznościach lokalnych „wiatrak” w pobliżu zabudowań jest postrzegany jako zagrożenie, które dodatkowo szpeci naturalne piękno krajobrazu. Jednak pośród głosów znajdą się też takie, dla których możliwość zakupu tańszej energii jest atrakcyjna. Z drugiej strony są ludzie, którzy posiadają grunty rolne lub budowlane w pobliżu potencjalnej lokalizacji farmy wiatrowej. Dla zdecydowanej większości z nich posiadane grunty stanowią inwestycje kapitałowe. Wiatrak w bezpośrednim sąsiedztwie sprawia, że ich tereny są mniej atrakcyjne na rynku nieruchomości. Tematem interesują się czasem media, jak np. Polskie Radio.

Stanowisko władz lokalnych

Władze lokalne starają się stale rozmawiać z mieszkańcami, tłumaczyć korzyści płynące z posiadania w sąsiedztwie małej elektrowni wiatrowej. (Więcej o Śląska tutaj). Powoli ludzie przekonują się do nowych rozwiązań. Dynamicznie rozwija się też rynek, jak np. szwedzki koncern OX2 przejął działającego na polskim rynku wiatrowym dewelopera Greenfield Wind i zamierza prowadzić inwestycje w naszym kraju. OX2 w chwili obecnej realizuje największą na świecie elektrownię wiatrową, zlokalizowaną w Szwecji.

Moja ilustracja tematu

Jako współtowarzyszącą wiatrakom miniaturę wybrałam lecącą biedronkę. Dla mnie jest ona symbolem naturalności i żywotności, nieodłącznie wiąże się z okresem wegetatywnym, wiosną i latem.  Duża część Śląska to wciąż pola, a gospodarstwa energetyczne położone są między nimi. Malowane przez mnie wiosną 2017 roku.

www.drobnyszczegol.pl
Energia zmienia krajobraz Śląska

Załączam zdjęcia robocze szkicu versus prawie skończonej ilustracji dla tego tematu. Będę wdzięczna, jeżeli podzielisz się ze mną swoimi wrażeniami na temat wpisu i tematu. Jeśli w jakiś sposób Cię on zainteresował, masz jakieś sugestie, zostaw proszę komentarz.

Dziękuję,
Kasia Haldas

Źródła:
informacje na temat inwestycji wiatrowych w Polsce pochodzą z portalu Gram w zielone

1 thought on “Krajobraz Śląska zmieniany jest przez energię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *